Umut Verici Pozitif Filmler

Umut Verici Pozitif Filmler

Pozitif psikoloji ile ilgili araştırmalarda serbest zaman etkinlikleri önemli yer tutar. Serbest zaman etkinlikleri, zorunlu olarak yapmadığımız, eğlence ya da hobi amaçlı gerçekleştirilen etkinliklerdir. Bunlar seyahat etmek, yemeğe çıkmak, müzik dinlemek ya da tiyatroya gitmek gibi pek çok etkinlik olabilir. Bu etkinlikler bireylerin olumlu duygular yaşamalarını sağlar, bu haliyle de mutluluğu artırırlar.

Film izlemek de hepimizin çok sık başvurduğu serbest zaman etkinliklerinden birisidir. İster sinemada olsun ister evde, film izlemek en kolay ve zahmetsiz eğlencelerimizden birisidir. Kişiliğine ya da ilgi alanlarına göre herkes de farklı tarzda filmlerden hoşlanır. Ben şahsen çalışma alanımla da ilgili olduğu sosyal ve psikolojik filmleri severim. Yine Western tarzı (kovboy) filmleri de ilgiyle izlerim. Hatta Pazar günleri evdeysem, TRT 1’de çıkan kovboy filmini mutlaka izlerim. Bunların dışında yol filmlerini, macera filmlerini severim. Bilim-kurgu ve fantastik filmlerle ise yıldızım hiç barışmadı.

Bir de insana umut verici ve motivasyon artırıcı filmler var. Bu tür filmler yaşam sevincinizi, yaşama bağlılığınızı artırır ve olumlu duygular yaşatır. Umut ve coşkuyla dolarsınız. Kendinizi kötü hissettiğinizde izleyebileceğiniz bu tür filmlerden birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum.

Türkçeye “Umudunu Kaybetme” olarak çevrilen film bu konuda iyi örneklerden bir tanesidir. Bir baba ve küçük oğlunun yaşam mücadelesini konu alıyor. İzlediğimde etkilendiğim filmlerden birisidir.

Bir diğer film ise üniversite yıllarımda, Samsun’da Konak Sineması’nda izlediğim “Onurlu Bir Adam” filmidir. Amerikan deniz kuvvetlerinde dalgıç olmaya çalışan ancak ırkçı gerekçelerle reddedilen bir siyahinin mücadelesini konu alan güzel bir film. Oldukça etkileyiciydi…

Click (Kumanda) isimli film de yaşamınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak tarzda bir film. Hayatı ıskalayan, işkolik bir bireyin başından geçenleri eğlenceli bir tarzda ele alan güzel bir film. İzledikten sonra yaşamınızın değerini daha çok bileceksiniz.

Bir başka film ise “Hayat Güzeldir” adlı Nazi kamplarında geçen bir filmdir. Aslında kamp yaşamında geçen olumsuzluklar üzerine bir film. Ancak o ortamda yine bir baba ve oğlunun insanın içini ısıtan hikâyesini göreceksiniz.

Bir tane de Western tarzı filmlerden örnek vereyim. 1952 yapımı eski bir film olmasına rağmen “Kahraman Şerif” adlı film bu türün en iyilerinden diyebilirim. Kahramanlık, korku, cesaret ve kararlılık gibi duygu durumlarının adeta somutlaştığı bir film diyebilirim.

İnsana umut verecek ve olumlu duygular yaşatabilecek daha pek çok filmden bahsedilebilir. Ancak şimdilik benim önerilerim bunlardır. İzleme fırsatınız olursa yorumlarınızı ve değerlendirmelerinizi de beklerim.

İyi eğlenceler, mutlu yıllar…

Dr. Tayfun Doğan

26.12.2016

Üsküdar

www.tayfundogan.net

Benzer yazılar

Leave a Comment